Deň rodiny s PZ Líška Senohrad

Deň rodiny s PZ Líška Senohrad

Jún je mesiac poľovníctva a ochrany prírody a práve v tento čas je nevyhnutné pripomenúť si významnú úlohu poľovníctva, a tou je vytváranie si kladného vzťahu k prírode.  Nie je náhodou, že práve prvý júnový víkend už tradične organizuje PZ Líška so sídlom v Senohrade rodinné podujatie s názvom „Deň rodiny“. Veď mi určite dáte za pravdu, že nie je nič krajšie, ako spojiť obdobie rodenia mláďat v prírode spoločne s Medzinárodným dňom detí a takýmto spôsobom predstaviť celej širokej verejnosti poľovnícko – ochranársku činnosť.

Táto rodinná tradícia nedala na seba dlho čakať ani v tomto nepriaznivom období. Veď čo je lepšie,  ako stráviť spoločný deň v prírode? Dňa 6.6.2020 sa na poľovníckej chate stretli členovia PZ Líška  so svojimi rodinami, ako aj hostia z OPK Krupina.  Deň rodiny začal ráno, kde všetkých zúčastnených srdečne privítal predseda združenia Ján Slúka ml.

Po zahájení nasledovalo hneď niekoľko súťaží. Poľovné psy predviedli prácu na umelej stope. Súťaž pozostávala z niekoľkých disciplín, ako je správanie sa po výstrele, odloženie, vodenie na remeni a správanie sa pri „zhastnutej zveri“. Na celý priebeh dozerala odborná porota, v ktorej nechýbal predseda kynologickej komisie z OPK Krupina Radoslav Vrba, ako aj členovia predstavenstva Ľuboš Podlesný a Peter Mitter st.. V tejto  súťaži si zmerali sily psíky zo združenia spolu s ich majiteľmi. Víťazmi sa stali všetci zúčastnení, ktorí sa prihlásili, no ukázalo sa, že združenie má naozaj výborného hlavného  kynológa, ktorý jednoznačne predviedol najlepší výkon so svojou vernou  priateľkou lajkou Ajdou.

Rekordný počet prihlásených do súťaže o najlepší poľovnícky guľáš sa postaral o prázdne žalúdky všetkých zúčastnených. 13 tímov sa zhostilo úlohy navariť najlepší guľáš na jednotku. Nesmeli chýbať ani tajné ingrediencie, ktoré dopriali výhru mladším členom združenia. O aktivity pre deti sa postarali lesné pedagogičky Veronika Kubincová a Terezka Korčoková, ktoré deťom vysvetlili, že poľovníctvo nie je len o zabíjaní a strieľaní, ako to bohužiaľ prezentujú média, ale v prvom rade o rovnováhe v prírode, ako aj  o ochrane a starostlivosti o zver a jej prostredie. Hravou formou deti zvládli všetky úlohy na jednotku, a preto za odmenu nesmela chýbať poľovnícka pasovačka za lovca a lovkyňu poľovnej zveri, ktorú vykonal poľovník Adam Pavlov so svojím poľovným tesákom, klobúkom a skutočným zálomkom. Deti si okrem nových vedomostí odniesli medailu vyrobenú z dreva a niekoľko darčekov. Nasledovali aj súťaže, ako skákanie vo vreci, preťahovanie lanom, kde si zmerali sily veľkí aj malí návštevníci, vozenie na koni a mnoho ďalších. A aby toho nebolo málo, do spevu nám hrala živá cimbalovka.

Deň rodiny bol veľkým zážitkom pre všetkých zúčastnených. Upevnili sa staré priateľstvá, vytvorili sa aj tie nové. Práve takéto podujatia nám pripomínajú, aby sme si vážili jeden druhého, ctili si našich starších poľovníkov a hlavne aby sme boli  vďační za prírodu a všetko čo je v nej.

LESU A LOVU ZDAR!!!!!

Autor: Bc. Veronika Kubincová

 

 

Fotogaléria: